Excursion schedule
Αναχώρηση στις 06.00. Με καθ’ οδόν στάσεις για καφέ και ξεκούραση, άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά. Επιβίβαση στο πλοίο και απόπλους στις 14.00 για το νησί της Αποκάλυψης την Πάτμο. Άφιξη στο νησί στις 22.20. Μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
Πρωινό. Αναχώρηση για το σπήλαιο της Αποκάλυψης όπου αποσύρθηκε ο Ευαγγελιστής Ιωάννης για να γράψει το προφητικό του έργο την Αποκάλυψη , που όπως λέγεται την έγραψε ο μαθητής του Πρόχορος καθ’ υπαγόρευσή του. Συνεχίζουμε για τη ξακουστή Μονή του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου (1088 μ.Χ.) που δεσπόζει πάνω από τη Χώρα. Επίσκεψη και προσκύνημα στη Μονή Ζωοδόχου Πηγής και στην Παναγία Διασώζουσα. Χρόνος ελεύθερος. Αναχώρηση για να επισκεφτούμε το κάθισμα του Αγίου Νεκταρίου στα Λουκάκια. Διανυκτέρευση.
Πρωινό. Αναχώρηση για ημερήσια προαιρετική εκδρομή στους Λειψούς, που η παράδοση τους θέλει να είναι η μυθική Ωγυγία, το νησί της νύμφης Καλυψούς. Στους Λειψούς θα επισκεφθούμε την Παναγία του Χάρου, σε μια ειδυλλιακή ως σήμερα τοποθεσία, κτισμένη από μοναχούς της Πάτμου, σε βυζαντινό ρυθμό, στα τέλη του 16ου αιώνα μ.Χ. Ιερό κειμήλιο της εκκλησίας η εικόνα της Παναγίας, η οποία ιστορείται να κρατά τον Χριστό όχι ως βρέφος αλλά κρεμασμένο νεκρό στο σταυρό του μαρτυρίου. Γι' αυτό και ονομάστηκε «Παναγιά του Χάρου». Επιστροφή στην Πάτμο. Χρόνος ελεύθερος. Διανυκτέρευση.
Aναχώρηση για το σπήλαιο της Αποκάλυψης για παρακολούθηση της Θείας Λειτουργίας. Επιστροφή στο ξενοδοχείο για πρωινό. Αναχώρηση για επίσκεψη και προσκύνημα στην Ιερά Μονή Ευαγγελισμού Θεοτόκου. Στη συνέχεια επίσκεψη και προσκύνημα στο Κάθισμα των Αγίων Πάντων, στη βόρεια πλευρά του λιμανιού της Σκάλας. Η παρουσία όμως της θαυματουργής εικόνας της Παναγίας, "της πάντων χαράς" επεσκίασε την τιμή των Αγίων Πάντων και καθιέρωσε στη λαϊκή συνείδηση το χώρο, ως "Κάθισμα Παναγιάς Κουμάνας". Συνεχίζουμε για να γνωρίσουμε τις παραθαλάσσιες περιοχές Κάμπο και Μελόη. Γεύμα εξ΄ ιδίων. Επιστροφή στη Χώρα. Χρόνος ελεύθερος. Για όσους επιθυμούν μπορούν να ξεκουραστούν στα δωμάτια του ξενοδοχείου με χρέωση 15 € το άτομο.( εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα)
Επιβίβαση στο πλοίο και απόπλους στις 00.15 για Πειραιά. Διανυκτέρευση εν πλω.